Z życia przedszkola- 16/17

„ Misie” doskonalą talent pisarski

Zgodnie z przyjętym kierunkiem pracy dotyczącym rozwoju kompetencji czytelniczych oraz cyklicznie prowadzonymi w przedszkolu zajęciami kształtującymi umiejętności informatyczne dzieci z grupy X „ Misie” ułożyły opowiadanie, które Julka R. zapisała na laptopie, a pozostałe dzieci zilustrowały jego treść odpowiednimi obrazkami. Oto treść opowiadania:                                                                                             „ O czym szumi muszelka”
Pewna muszelka mieszkała sobie na plaży. Postanowiła wybrać się na spacer do przyjaciela kraba. Krab był bardzo wystraszony, bo zaatakował go rak. Muszelka zaczęła pocieszać kraba, w tym czasie podszedł do nich rak – zapytał czy mogą razem pobawić się. Muszelka z krabem bali się raka. Rak przeprosił kraba. Wszyscy już od tej pory wesoło się bawili. Z bajki morał taki płynie:
NIE OCENIAJ NIKOGO PO WYGLĄDZIE.

Więcej
„ Rower, nogi, hulajnoga – to po zdrowie tędy droga”

Dzisiaj, tzn. 8 czerwca, w naszym przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs wiedzy o zdrowiu „ Rower, nogi, hulajnoga – to po zdrowie tędy droga”. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, zachęcanie do aktywności fizycznej, uświadomienie dzieciom jak ważną rolę dla naszego bezpieczeństwa odgrywają: kask, ochraniacze na kolana i łokcie, kamizelki odblaskowe, doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego i propagowanie idei rywalizacji. Dzieci , w oparciu o prezentację multimedialną, miały okazję poznać historię roweru, jak zmieniał się na przestrzeni lat, a także zaprezentować swoje umiejętności jazdy na hulajnodze.
Przedszkolaki z: Przedszkola nr 2 „ U Jasia i Małgosi’, Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi „ Słoneczko”, Przedszkola nr 20 „ Kujawskie Dzieci” i Przedszkola Niepublicznego „ Stokrotka” wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami, za co wszystkie zasłużyły na I miejsce.

Więcej
Artystyczne prezentacje „ Misiów” i „ Kotków”

7 czerwca, przedpołudniem, grupa dzieci 6-letnich „ Misie” prezentowała swoje umiejętności aktorskie w Teatrze Miejskim podczas XVII Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych, którego gospodarzem było przedszkole "Kujawskie dzieci". Dzieci starając się o certyfikat zielonej flagi, poznawały życie w wodach mórz i oceanów. To było inspiracja do wyboru utworu, który prezentowały na deskach Teatru – „ Legendy o Juracie i bursztynach”.
Tego samego dnia popołudniu , nasi młodzi tancerze z grupy        „ Kotków” (dzieci 5-letnie) w Hali Widowiskowo-Sportowej rywalizowali podczas XVIII Mistrzostw Tańca Towarzyskiego Przedszkolaków. Mali tancerze walczyli o uznanie publiczności i Puchar Prezydenta Miasta Inowrocławia. Turniej odbywał się w dwóch kategoriach – pary amatorskie i zaawansowane, czyli turniejowe.
Zarówno „ aktorzy”, jak i „ tancerze” wykazali się dużymi umiejętnościami, za co otrzymali dyplomy, medale i nagrody.

Więcej
„Delfinki” górą !

W sobotę, 3 czerwca 2017r., dziewczynki z Grupy III, wzięły udział w konkursie recytatorskim i zawodach sportowych, zajmując zwycięskie miejsca. I tak:
ZUZANNA PAWLACZYK, lat 6, zdobyła GRAND PRIX w Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim „Poeci – dzieciom”, zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe „Stokrotka” w Nowej Wsi Wielkiej.
MARIA KOZŁOWSKA, lat 5, zajęła II miejsce, w tym samym konkursie.
MATYLDA ROBAK, lat 6, zajęła I miejsce w akrobatyce, w kategorii „Dzieci 6 – 7 lat”, na Mistrzostwach Klubu Kyokushin w Inowrocławiu.
Wielkie gratulacje dla dziewczynek, Rodziców i nauczycieli.

Więcej
Multimedialne przedszkole

Postęp technologiczny narzuca znajomość posługiwania się podstawowymi technikami informatycznymi już od przedszkola. Małe dzieci nie potrafią jeszcze pisać i czytać, a sięgają już po nową „zabawkę” jaką jest komputer lub tablet. Nawyki jakie zdobędą na samym początku przygody z komputerem będą doskonalone przez cały okres szkolny, studiów, a także w pracy zawodowej
i w życiu. Ważne jest, aby pierwsze kontakty z komputerem były poprawne, a dzieci , wiedziały, że komputer to nie tylko zabawka, ale przede wszystkim środek do zdobywania i pogłębiania wiedzy i umiejętności.
W naszym przedszkolu, cyklicznie prowadzone są zajęcia kształtujące umiejętności informatyczne, dostosowane do wieku rozwojowego i możliwości dziecka. To atrakcyjna i skuteczna metoda wykorzystania laptopów/ tabletów do wspomagania rozwoju dzieci. Podczas zajęć z laptopem lub tabletem,
wykorzystując programy edukacyjne, dzieci zdobywają nowe wiadomości
i umiejętności, doskonalą pamięć i koncentrację uwagi. Na uwagę zasługuje zastosowanie w placówce urządzenia NeuroSky w pracy terapeutycznej , a także programów kształtujących mowę podczas terapii logopedycznych.
Argumenty przemawiające za stworzeniem dziecku, już w przedszkolu, warunków umożliwiających kontakt z komputerem/tabletem to:
• poprzez różnorodność bodźców audiowizualnych komputer gwarantuje wysoki poziom zaangażowania dzieci w wykonywane zadania;
• sprzyja rozwijaniu sprawności manualnych, pamięci, spostrzegawczości, umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia;
• jeśli się wie, gdzie szukać, staje się „kopalnią” wiedzy;
• w obecnej sytuacji stanowi niezbędne narzędzie, więc jeśli dziecko poprzez bezpieczną zabawę wcześnie „oswoi” się z nim, w przyszłości będzie swobodniej posługiwało się tym narzędziem.

Więcej
" Biała sobota"

Dnia 20 maja 2017r. w Gimnazjum nr 2 miała miejsce akcja promująca zdrowy styl życia pod nazwą ,,Biała Sobota''. W związku z tym przedsięwzięciem 5-cioro dzieci z grupy VII ,,Motylki'' przedstawiło inscenizację pt. ,,Czarownica w opałach''. W przedstawieniu tym zaprezentowano, jak należy postępować, aby zdrowym i szczęśliwym być. Na wszystkich uczestników czekały atrakcyjne nagrody.

Więcej
Sportowy maj w Przedszkolu „ Słoneczko”

Maj w Przedszkolu „Słoneczko” upływa pod znakiem sportu.
XVI Mini spartakiada dla dzieci z niepełnosprawnością pod hasłem „Ja też potrafię” odbyła się 17.05.2017r. Podczas zawodów dzieci zmagały się w 5 konkurencjach sportowych: slalom z dużą piłką, tor przeszkód, rzut woreczkiem do bramek, rzut do kosza, bieg z wiosennym kwiatkiem Wszyscy sportowcy zasłużyli na I miejsce i otrzymali złote medale, dyplomy i upominki, które udało się zakupić dzięki wsparciu licznych sponsorów. Podczas zmagań sportowych dzieci nauczycieli i terapeutów ze „ Słoneczka” wspierali wolontariusze ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy oraz słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W przerwach między konkurencjami odbywały się pokazy taneczne - taniec do muzyki filmowej wykonały dzieci 4-letnie z grupy VIII „ Myszki”, a ich o rok starsze koleżanki I koledzy z gr. IX „ Kotki” i III „ Delfinki” zaprezentowały układy do utworów: „ Sofija”Alwaro Solera i „ Laleczka z saskiej porcelany”. Puchar kibica za najlepszy doping otrzymało Przedszkole nr 14 „ Muzyczna Kraina”. Rok 2017 ogłoszony jest Rokiem Wolontariatu i w związku z tym gościem honorowym naszej spartakiady był pan Jean Paul de Rudder- specjalista do spraw wolontariatu z Belgii. Wszyscy bawili się świetnie i czekamy już na następną Mini spartakiadę.
„Sprintem do maratonu”
Dwa dni później tj. w piątek 19.05.2017 roku dzieci 6- letnie wzięły udział w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do maratonu”. W biegu, zorganizowanym na boisku SP4 , wzięło udział 49 dzieci,926-36zxdZc vhbj b, które musiały pokonać dystans 300 m dowolną techniką (bieg, marszobieg). Zawodnicy, którym udało się pokonać dystans i dotrzeć do mety, zostali uhonorowani medalami i dyplomami. Impreza dostarczyła dzieciom sportowych emocji. Miała na celu popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.

Więcej
,,Raz, dwa, trzy i liczysz Ty"

Dnia 26.04.2017r. troje dzieci z grupy VII ,,Motylki'' wzięło udział w turnieju ,,Raz, dwa, trzy i liczysz Ty'' zorganizowanym przez Przedszkole nr 14 ,,Muzyczna Kraina'' przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie. Przedszkolaki wykazały się wysokimi umiejętnościami i zdolnościami, uczestnicząc w 10 konkurencjach matematycznych. Turniej dał okazję uczestnictwa uzdolnionym dzieciom i zaprezentowania swoich umiejętności matematycznych, co widać było po zdobytych punktach i nagrodach.

Więcej
Urodziny Przedszkolaka-3

to jedna z cyklicznych uroczystości, które odbywają się w naszym przedszkolu. W środę, 10.05.2017r., urodziny odbyły się po raz kolejny i w tym dniu swoje święto obchodziły wszystkie dzieci urodzone w miesiącu marcu, kwietniu i maju. Dla małych jubilatów i dla wszystkich dzieci z przedszkola dzieci 6-letnie z grupy V „Wiewiórki” przygotowały przedstawienie pt: „Calineczka”. Dzieci wcieliły się w role motyli, żab, chrabąszczy, myszki, kreta i jaskółki, a także elfów, które zaprosiły Calineczkę do swojego magicznego świata. Przedstawienie było dobrą okazją by wspólnie, całą grupą zaprezentować się po raz ostatni przed publicznością i przed pierwszym dzwonkiem do szkoły, gdyż starszacy z grupy V niebawem opuszczą mury przedszkola i pójdą do pierwszej klasy.
Po przedstawieniu na salę wjechał urodzinowy tort, a następnie wszyscy zaśpiewali „Sto lat”.

Więcej
Dzień książki i konkurs na najładniejszą zakładkę do książki

Grupa V „ Wiewiórki” w miesiącu kwietniu zaprosiła wszystkie przedszkolaki na program artystyczny przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia książki i Praw Autorskich. Prezentowane piosenki i wiersze opowiadały o książkach, ulubionych bajkach oraz ważnych prośbach , które książki kierują do dzieci. Wszystkie przedszkolaki kolorowanki związane z Dniem Książki oraz zakładkę do książki.
Kilka dni później, również w grupie dzieci 6-letnich „ Wiewiórki” odbyło się rozwiązanie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego na „ najładniejszą zakładkę do książki”. W konkursie udział wzięły dzieci z następujących przedszkoli:
- Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi „ Słoneczko”
- Przedszkole nr 2 „ U Jasia i Małgosi”
- Przedszkole nr 14 „ Muzyczna Kraina”
- Przedszkole nr 20 „ Kujawskie Dzieci”
- Przedszkole Niepubliczne „ Froguś”
- Przedszkole Niepubliczne „ Stokrotka”
- Przedszkole Niepubliczne „ Miś”
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody, a wspólnie ze swoimi opiekunami mogły także obejrzeć przygotowany program artystyczny.

Więcej
Sześciolatki w Planetarium

Dnia  21  kwietnia dzieci 6-letnie z  gr. V „ Wiewiórki”  i   gr. X „ Misie” pojechały na swoją pierwszą, zorganizowaną wycieczkę autokarową do Torunia, podczas której w Planetarium poznały podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udały się w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Zobaczyły jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznały Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdziły, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Po spektaklu zjadły drugie śniadanie po czym udały się na spacer po starym mieście ( zatrzymując się przy pomniku M. Kopernika i Flisaka ) i Bulwarach nad Wisłą. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Więcej
" Myszki" i " Misie" ze „Słoneczka” w bibliotece

Nasze przedszkolaki  systematycznie biorą udział w lekcjach bibliotecznych. Ostatnio dwie grupy dzieci odwiedziły Bibliotekę Filia nr 2 dla Dzieci przy ulicy Wojska Polskiego 5 . Dzieci 6-letnie z gr. „ Misie” wysłuchały bajki o emocjach, rozwiązywały krzyżówki, zagadki dotyczące znajomości bajek i baśni, rozegrały szereg gier podczas których musiały zapanować nad swoimi emocjami. Natomiast grupa dzieci 4-letnich ,,Myszki” uczestniczyła w spotkaniu pod hasłem ,,W krainie dinozaurów”. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek o przygodach małego dinozaura. Następnie dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez panie bibliotekarki: Barbarę Kosznik i Darię Kosmalską. Wysłuchały odgłosów z prehistrocznej krainy dinozaurów, dowiedziały się dlaczego te stworzenia wyginęły. Rzucały do celu, czyli ,,otwartej paszczy dinozaura”, poznały gatunki i sposoby odżywiania tych gadów. W czytelni przedszkolaki miały okazję obejrzeć ciekawy zbiór bajek i książeczek edukacyjnych o dinozaurach. Spotkanie było bardzo interesujące, dzieci obiecały, że wkrótce znów odwiedzą bibliotekę.

Więcej
,,Kultywowanie tradycji w „ Słoneczku"

W ,,Słoneczku" czas oczekiwania na Święta, sprzyjał poznawaniu tradycji wielkanocnych. W poszczególnych grupach odbywały się warsztaty tematyczne z dziećmi i rodzicami. We wtorek 11 kwietnia br. dzieci z grupy VII ,,Motylki", zapoznały społeczność przedszkolną z tradycjami Świąt Wielkiej Nocy inscenizując treść opowieści ,,Wieziemy tu kogucika". Uroczysty przebieg występów dopełniło wspólne śniadanie wielkanocne. Dzieci dzieliły się jajkiem, składały sobie życzenia i próbowały świątecznych specjałów przedszkolnej kuchni. Przy tej okazji poznały symbolikę wielkanocnych potraw. Dla wszystkich dzieci Zajączek przygotował niespodzianki do koszyczka. Także w godzinach popołudniowych dzieci zapoznały z tradycjami wielkanocnymi zaproszonych rodziców, składając świąteczne życzenia. W grupie
„ Motylków” gościli również Pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu „ Życzliwa Przystań” celem wspólnych rozważań o wspomnianych tradycjach.

Więcej
I miejsce w konkursie języka angielskiego

W dniu 7 kwietnia 2017 r. odbył się konkurs j. angielskiego   „ We ,re going into town” ( Wyruszamy do miasta) organizowany przez Niepubliczne Przedszkole „ Froguś ” . Celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznawania dzieci do poznawania języka angielskiego oraz kultury krajów anglojęzycznych. Nasze przedszkole reprezentowali : Wiktoria Kłosowska i Szymon Florek. Jako zespół wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego zajmując I miejsce.

Więcej
Niebieski dzień wiedzy o autyzmie w " Słoneczku"

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
4 kwietnia, jak co roku, Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi „Słoneczko”, przystąpiło do tej akcji. W ramach Niebieskiego Dnia, dzieci ze wszystkich grup wiekowych, wzięły udział w przemarszu ulicami Osiedla Rąbin. Zaopatrzone w niebieskie baloniki, z okrzykami na ustach „A jak Autyzm” przedszkolaki zachęcały spacerujących przechodniów, do zwrócenia uwagi na ten wielce ważny i często nie dostrzegany problem.
Dodatkowej tajemniczości przemarszowi, dodawał plakat z napisem „ AUTZYM – to lubię”, zawierający „czeski błąd”, czyli przestawione literki. Mieszkańcy osiedla chętnie zatrzymywali się i odpowiadali na pytania dzieci: „W którym wyrazie jest błąd?’; „Jak prawidłowo brzmi wyraz Autyzm; co oznacza?”; „Czy Autyzm jest chorobą?” itp.
Dzięki takim akcjom, jak dzisiejsza, przedszkolaki ze „Słoneczka” i mieszkańcy okolicznych ulic, wiedzą, że AUTYZM, nie jest chorobą i że każde dziecko lub osoba dorosła, niezależnie od dzielących nas różnic (np. w zakresie zachowania), wymaga szacunku i akceptacji.

Więcej
Mali ogrodnicy

Realizując  tematykę  kompleksową  dzieci     sześcioletnie  z   gr. „ Misie” tym razem eksperymentują z ziemią. W związku z zimną wiosną postanowiły sprawdzić w jakich warunkach rośliny najlepiej rosną. Posiały więc zboża, zioła i posadziły cebulki kwiatów. Teraz zostało nam tylko nasze hodowle pielęgnować i bacznie je obserwować.

Więcej
Zielony kącik u „ Biedronek”

Maluszki z grupy „ Biedronki" założyły w sali swój pierwszy zielony kącik. Dzieci posadziły cebulki kwiatów, fasolę, bazylię i miętę. Z nauczycielem dokładnie omówiły co roślinom potrzebne jest do życia. Trzylatki postanowiły dbać o swoje nasadzenia i systematycznie je podlewać.

Więcej
Akademia Zdrowego Przedszkolaka na „ Wiewiórkach”

W ramach prowadzonej tematyki oraz wybranych obszarów Akademii Zdrowego Przedszkolaka grupę V odwiedzili specjalni goście. Jednym z nich była pani Magdalena Pawłowska – farmaceutka, która zdradziła dzieciom wiele tajników dotyczących swojej pracy w aptece. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wykonuje się maść na katar oraz zapoznały się z nazwami różnych przedmiotów służących do wykonywania leków. Kolejnym gościem była pani Beata Głodkowska – Patyk, która jest dietetykiem i rozmawiała z dziećmi na temat zasad zdrowego żywienia . Podczas zabaw i rebusów przygotowanych przez panią Beatę dzieci miały okazje wykazać się swoją wiedzą nt. zdrowego trybu życia oraz produktów służących naszemu zdrowiu. W kolejnym dniu przedszkolaki miały okazję samodzielnie zrobić pyszne i zdrowe kanapki, które później ze smakiem zostały oczywiście zjedzone

Więcej
IMIENINY " SŁONECZKA"

22.03.2017r. w Przedszkolu nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi Słoneczko, powitano Wiosnę. Wraz z jej nadejściem obchodzono równocześnie Dzień Słońca i Dzień Wody. Dzieci z Grupy Delfinków i Misiów zadbały, aby ten wyjątkowy dzień, upłynął pod znakiem zabawy, nauki, muzyki i tańca.
Występy artystyczne wprowadziły społeczność przedszkolną w wesoły, żółto-niebieski klimat. Bowiem, jak mówi wierszyk:
„Kolor żółty – Słońce, a niebieski – Woda!” - tak właśnie rozpoczęła się przedszkolna, wiosenna przygoda.
Wiersze i piosenki, przybliżyły dzieciom wiedzę o charakterystycznych cechach wiosny, o znaczeniu słońca i wody w przyrodzie.
Podsumowano również, prowadzoną od kilku dni ankietę graficzną, o ilości wody, wykorzystywanej w przedszkolu w poszczególnych grupach wiekowych. Przedszkolaki postanowiły w dalszym ciągu oszczędnie korzystać z wody, podczas zajęć plastycznych oraz czynności higienicznych.
Uroczystość zakończono przesłaniem do wszystkich przyjaciół i sprzymierzeńców przedszkola „Słoneczko” :
„Na „Słoneczka” imieniny, dużo zdrowia Wam życzymy,
i radości i zdróweczka, życzy Zuzia i Juleczka.
No i jeszcze dużo szczęścia, no i wielki kosz słodyczy,
tego wszystkim, naszym bliskim,
Grupa Delfinków i Misiów dzisiaj życzy.”
Do życzeń dołącza się dyrektor i pracownicy przedszkola.

Więcej
"Bajkowy bohater miesiąca"

Prezentowane prace stanowią kolejne podsumowanie akcji "Bajkowy bohater miesiąca", która jest zadaniem wynikającym z rocznego planu pracy przedszkola przyjętego do realizacji w obecnym roku szkolnym, pod którym podpisały się dzieci z grupy "Zajączki". Tym razem dzieci wybrały obszerną książkę o zabawnych przygodach kotka Filonka Bezogonka. Krótkie streszczenie ułatwi nawiązanie z dziećmi rozmowy na temat historii bohatera i jego losów.
Streszczenie
Przygody Filonka Bezogonka to powieść, której bohaterem jest mały kotek bez ogonka. Trafia on do domu małej dziewczynki, Birgitty, i zaprzyjaźnia się ze wszystkimi domownikami. Zjednuje sobie ich sympatię miedzy innymi tym, że zaraz na początku wspólnego mieszkania głośnym miauczeniem ostrzega o pożarze w kuchni. Kotek ma wiele przygód, między innymi wyjeżdża z rodziną na wieś na wakacje, a w drodze powrotnej gubi się, gdy przez pomyłkę wskakuje do niewłaściwego pociągu. Na szczęście przygarnia go życzliwy człowiek, który oddaje Filonka Birgitcie, gdy w gazecie natrafia na ogłoszenie o zaginionym kotku. Filonek poznaje też inne koty z sąsiedztwa, jednak są one bezdomne i uważają, że Filonek jest zarozumiały. Wiele razy próbują wyrządzać mu złośliwe psikusy, ale wszystko zawsze kończy się dobrze. Nie wszystkie koty nie lubią Filonka - na wsi poznaje Stinę, która zapoznaje go z wiejskimi zwierzętami, a na miejskiej ulicy poznaje sympatyczną kotkę Ingrid. Przygody Filonka Bezogonka to ciepła, sympatyczna opowieść o małym kotku, który zjednuje sobie sympatię czytelników swoim czystym serduszkiem, zabawnymi przygodami i przemyśleniami i zawsze dobrym humorem.

Więcej
Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi

Pragniemy poinformować , że już po raz trzeci dołączyliśmy do grona placówek oświatowych, dla których ekologia nie kończy się na teorii. Przedszkole otrzymało za rok 2015/2016 Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi. To wyróżnienie zachęciło nas do dalszych działań, w roku szkolnym 2016/2017 także będziemy aplikować o Eko- certyfikat. W tym roku tematy przewodnie to: Woda i Transport.
Dziękujemy za państwa pomoc i zaangażowanie w realizowaniu naszych działań, zachęcamy do kontynuacji - Ekologii przez wielkie "E".

Więcej
Na ludowo

Muzyka ludowa łączy pokolenia. Dziadkowie przekazują stare opowiadania, melodie, przyśpiewki po to, by wnuki przekazali je swoim dzieciom. Taka wymiana myśli przez pokolenia to TRADYCJA. Pięknym przykładem przekazywania tradycji jest muzyka ludowa. Marcowa audycja była zaproszeniem w świat naszej historii i tradycji. Wraz z dziećmi śpiewaliśmy ludowe piosenki oraz tańczyliśmy Kujawiaka. Towarzyszyła nam w tym kapela ludowa w składzie : bęben, akordeon i diabelskie skrzypce

Więcej
Festiwal muzyki

16 marca 2017 roku dziewczynki z grupy III Delfinki reprezentowały nasze przedszkole na XIII Festiwalu Muzyki w Teatrze Miejskim. Zatańczyły do piosenki Laleczka z saskiej porcelany. Solistką w tańcu była Matylda Robak, która w tym dniu obchodziła swoje 6 urodziny.

Więcej
" Koza" w " Słoneczku"

Jak co roku w naszym przedszkolu dzieci świętowały ostatni dzień karnawału orszakiem małej kozy. Staramy się kultywować tradycje naszego regionu w myśl programu autorskiego ,,Mały Inowrocławianin". W tym roku orszak małej kozy, witał dużą kozę mątewską. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy się zabawić i pokazać, jak przedszkolaki świętują " ostatki".

Więcej
Konkurs Plastyczny " Maska Karnawałowa"

Dnia 23.02.2017 został rozstrzygnięty w naszym przedszkolu konkurs plastyczny pt. "Maska karnawałowa". W konkursie wzięło udział 27 dzieci, w wieku od 3-6 lat. Maski wykonane były różnymi technikami z wykorzystaniem rozmaitych materiałów i prezentowały się bardzo ciekawie. Oceny zgłoszonych prac dokonało jury, które przyznało wszystkim uczestnikom I miejsca. Dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Więcej
Konkurs plastyczny „ Inspirowane bajką”

Dnia 17 lutego 2017r. dwoje dzieci z naszego przedszkola: Mateusz mach z gr. V i Dominika Glonek z gr. IX wzięło udział w Powiatowym Konkursie plastycznym „ Inspirowane bajką” , którego organizatorem było Przedszkole nr 2 „ U Jasia i Małgosi”. Mali artyści mieli okazję zobaczyć bajkę pt.” Bazyliszek” zaprezentowaną w formie teatralnej przez uczniów III L.O. im. Królowej Jadwigi, po czym przenieść ją na kartkę za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Piękne prace przedszkolaków utworzyły galerie z Bazyliszkiem w roli głównej.

Więcej
„ Wiewiórki” mają „ Apetyt na czytanie”

W ramach przyjętego kierunku pracy dotyczącego rozwoju kompetencji czytelniczych i patriotycznych poprzez upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci w grupie V „ Wiewiórki” rozpoczęła się akcja czytelnicza pod hasłem „ Apetyt na czytanie”. Specjalnie przygotowany kuferek z książkami wędruje co kilka dni z każdym dzieckiem z grupy do domu. Seria umieszczonych tam książek „ Czytam sobie” wspiera naukę czytania , buduje pewność siebie, rozwija wyobraźnię i myślenie, a dziecku daje poczucie sukcesu. W trakcie kilku dni rodzice czytają dzieciom opowiadania lub dzieci samodzielnie próbują to robić i odpowiadają na pytania zawarte w książkach. Każde dziecko wspólnie z rodzicami ma do wykonania jeszcze jedno zadanie: przygotować plakat promujący czytelnictwo. Cała galerię plakatów zachęcających do sięgania po książki będzie można obejrzeć po zakończeniu akcji.

Więcej
Spotkanie przedszkolaków z seniorami

W ramach systematycznej współpracy z Domem Dziennego Pobytu „ Życzliwa Przystań” w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie dzieci z pensjonariuszami. Przedszkolacy z grup:           „ Myszki” i „ Zajączki” zaprezentowały teatrzyk pt. „ Brzydkie kaczątko”. Przedstawienie zostało gorąco przyjęte i nagrodzone głośnymi brawami. Dzieci zaśpiewały wesołą piosenkę ze specjalną dedykacją dla miłych gości.

Więcej
Urodziny Przedszkolaka-2

Dnia 23 lutego 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się kolejne już ? Urodziny Przedszkolaka?. Było to święto dla dzieci urodzonych w grudniu, styczniu i lutym. Dla nich, oraz dla całej społeczności przedszkolnej, przedszkolacy z grupy ? Myszek? i     ? Zajączków? przygotowały przedstawienie pt.
? Brzydkie kaczątko?. Po jego prezentacji do urodzinowego tortu zaproszono Jubilatów i uroczyście odśpiewano im ? Sto lat?. Uroczystość zbiegła się z tzw. ? tłustym czwartkiem? dlatego tort był wyjątkowy, bo ? pączkowy? i wszystkim sprawił dużo radości. Ponadto na każdego jubilata w sali czekał urodzinowy upominek.

Więcej
Dzień Kota w Słoneczku

17 lutego w naszym przedszkolu obchodzono Światowy Dzień Kota. Tego dnia dzieci spotkała wielka niespodzianka, otóż odwiedziły je koty z pobliskiego przytuliska ?Koty Niczyje?, wraz ze swoją opiekunką p. Wiolettą Więckowską i wolontariuszką Agnieszką Hulisz.
Na koty: Nikifora, Kaleo, Lusię i Tymka ( z aktualnymi książeczkami zdrowia i zaświadczeniem od weterynarza) , czekały uśmiechnięte i wielce podekscytowane przedszkolaki. O kotach z przytuliska opowiadała dzieciom inowrocławska pisarka pani Wiesława Bancarzewska. Przedszkolaki brały udział w konkursach, poszerzyły wiedzę o kotach domowych i bezdomnych, zasadach żywienia i opiekowania się nimi oraz poznały sposoby niesienia pomocy kotom bezdomnym i tym z przytuliska. Poznały pojęcia: wolontariat i adopcja. Ponadto dzieci wraz ze swoimi opiekunami, uczestniczą w trwającej w przedszkolu zbiórce karmy dla przytuliska .
Obchodom Dnia Kota w ?Słoneczku?, towarzyszyły duże emocje, bowiem dla wielu przedszkolaków, było to pierwsze spotkanie z żywymi kotkami, które przez cały czas spotkania, prezentowały swoje wdzięki, siedząc w klatce i mrucząc kocie kołysanki.

Więcej
Dokarmiamy ptaki

Starszacy z grupy ? Misiów? wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego żeby ulżyć ich doli, już od 4-latków, co roku , przygotowują specjalne smakołyki dla skrzydlatych przyjaciół i rozmieszczają je w ogrodzie przedszkolnym.

bal przebierańców

Bal karnawałowy to dla przedszkolaków niezwykły dzień. Tak też było u nas ? w Przedszkolu nr 4 ? Słoneczko? w Inowrocławiu. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów Kolejny bal karnawałowy już za rok

Więcej
Wigilia w przedszkolu

Boże Narodzenie to czas, kiedy przyjaciel przychodzi do nas sam, jako małe, bezbronne dziecię ? Książę Pokoju?.. wyjdźmy Mu na spotkanie, pozwólmy by zamieszkał w naszych sercach, domach, rodzinach. Z tej okazji w dniu 16 grudnia dzieci 5,6-letnie z grupy IX ? Kotki? i X ? Misie? przygotowały Jasełka. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie dzieci, pracowników przedszkola i zaproszonych gości w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz przypomnienie tego wydarzenia biblijnego. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci występowały w pięknych strojach aniołków, gwiazdek, Józefa, Maryi, króli, pasterzy i dzieci, pięknie śpiewały kolędy i pastorałki, recytowały przygotowane wierszyki. Zanim przedszkolaki zasiadły do obiadu wigilijnego łamały się opłatkiem, składały sobie życzenia. Niespodziankę zrobił nam również Gwiazdor, który znalazł dla naszych przedszkolaków czas i niepostrzeżenie odwiedził nasze przedszkole. Mając ogromny worek z prezentami porozkładał je w salach pod choinkami.

Więcej
Świąteczne spotkania z rodzicami

Dnia 13.12.2016r. w sali grupy V ? Wiewiórki? odbyło się przedświąteczne spotkanie z rodzicami, podczas którego dzieci zaprezentowały świąteczne piosenki i kolędy. Efektem części warsztatowej spotkania były świąteczne stroiki, które dzieci wykonały wspólnie z rodzicami.
14 grudnia 2016 r., w grupie "Biedronki" odbyło się spotkanie przy choince z rodzicami. Dzieci zaprezentowały się recytując wiersz pt. "Mikołaj" i piosenkę o tematyce świątecznej "Świeci gwiazdka. Następnie rodzice wraz z dziećmi przygotowywali stroik świąteczny z pomarańczy. Podczas spotkania rodzice i dzieci częstowali się piernikami. Było to miłe i bardzo udane spotkanie świąteczne!
15 grudnia dzieci 5,6-letnie z gr. IX. ? Kotki? i X. ? Misie? wprowadziły swoich rodziców w nastrój świąteczny prezentując przedstawienie jasełkowe i zachęcając do wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie odbyło się w pięknej zimowej scenerii, przy choince i tradycyjnym pierniku. Korzystając z okazji dzieci złożyły rodzicom życzenia świąteczne i obdarowały ich własnoręcznie zrobionymi choinkami.
19 grudnia 2016r. dzieci 4-letnie z grupy VIII ,,Myszki? zaprosiły swoich rodziców na spotkanie przedświąteczne pod hasłem ,,Blisko kolęda?. Dzieci przy blasku choinki, zamieniły się w aniołki i renifery. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki
i tańczyły. Wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki. Podczas spotkania nie zabrakło słodkiej niespodzianki. Rodzice mieli okazję skosztować polukrowanych i ozdobionych przez dzieci pierników.
Także 19 grudnia 2016r.w grupie dzieci 6-letnie ? Zajączki? odbyło się świąteczne spotkanie. W jego pierwszej części rodzice wraz z dziećmi wykonywali zielone drzewko ze styropianowego stożka i ozdabiali je według własnego pomysłu. Jedni wykorzystywali zieloną wełnę i puszyste kuleczki, a inni zielone piórka i wiele innych elementów dekoracyjnych. Po zakończeniu części warsztatowej dzieci zaprosiły rodziców na krótki występ i wspólna biesiadę przy stole, by konsumować upieczone przez dzieci kilka dni wcześniej pierniczki. Spotkanie zakończyło się wręczeniem rodzicom upominków, a stanowiły je ? Aniołki dla Rodziny?, które dzieci wykonały na zajęciach dodatkowych.        20 grudnia w grupie VII ,,Motylki" odbyło się warsztatowe spotkanie , na którym to dzieci wraz z rodzicami wykonywały bombki z wykorzystaniem różnego kształtu żarówek, brokatu, bibuły oraz łańcuchów. Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy przy dźwiękach znanych kolęd. Największym zainteresowaniem cieszyła się bombka w kształcie bałwanka. Na zakończenie spotkania dzieci mogły pochwalić się znajomością świątecznych piosenek oraz złożyć bożonarodzeniowe życzenia.

Więcej
Świąteczne kolędowanie z przyjaciółmi przedszkola

W ten świąteczny czas, 18 grudnia 2016r. dzieci z gr. IX ? Kotki? i gr. X ? Misie? spotkały się z dziećmi z Przedszkola nr 20 ? Kujawskie dzieci? , uczniami klasy III Zespołu Szkół Integracyjnych i pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu na wspólnym śpiewaniu kolęd. Przypomniały także wszystkim historię narodzenia Jezusa prezentując przedstawienie jasełkowe. Na zakończenie obdarowały swoich gości słodkim upominkiem.Natomiast dzieci 5,6-letnie z naszego przedszkola zostały zaproszone przez uczniów Podstawowej Szkoły Katolickiej na wspólne śpiewanie kolęd i przedstawienie jasełkowe

Więcej
Z wizytą w ? Muzycznej Krainie?

Przedszkolaki z gr. V ? Wiewiórki? odwiedziły zaprzyjaźnioną grupę dzieci z Przedszkola nr 14 ? Muzyczna Kraina? przy ul. Poznańskiej. Gospodarze wprowadzili nas w świąteczny nastrój prezentując mikołajkowy montaż słowno ? muzyczny. Zimowa sceneria i dźwięki mikołajowych sań sprawiły, że wszyscy poczuliśmy magię nadchodzących Świąt.

Więcej
Konkurs plastyczny ? My autumn World ? Mój jesienny świat?

W dniu 19 grudnia 2016r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny nt. ? My autumn World ? Mój jesienny świat? podczas którego dzieci wykazały się znajomością nazw kolorów, roślin i zwierząt w języku angielskim. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały wysoko ocenione, a wykonawcy nagrodzeni zostali okolicznościowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

Więcej
Wycieczka do Muzeum

Dzieci 6-letnie z grupy X ? Misie? realizując tematykę ? Wiemy kim jesteśmy? poznały wiele ciekawostek dotyczących naszego miasta, regionu i kraju. Wzięły udział w apelu z okazji święta niepodległości, grupowym quizie o naszym mieście , wysłuchały kilku legend o państwie polskim, Warszawie, Krakowie i Kruszwicy , zapoznały się z nazwiskami znanych polaków. Niezwykłym wydarzeniem dla przedszkolaków była wycieczka do Muzeum im. J. Kasprowicza, gdzie podczas spotkania z górnikiem mogły zapoznać się z historią solnictwa w naszym mieście.

Więcej
Bajkowe spotkanie z licealistami

W dniu 14 grudnia 2016 r dzieci z grupy VIII "Myszki" i XI "Zajączki" uczestniczyły w drugim już spotkaniu z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Tym razem pod hasłem "Bajkowe spotkania z licealistami". Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji przedstawienia "Bazyliszek" w wykonaniu grupy teatralnej tamtejszej szkoły. Następnie dzieci wysłuchały legend czytanych przez "Królową Jadwigę" i odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. W podziękowaniu przedszkolacy recytowali wiersze, śpiewali piosenki i złożyli świąteczne życzenia gospodarzom. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zabawami przy radosnej muzyce i znanych wszystkim pląsach oraz zaproszeniem na kolejną wizytę połączoną ze słuchaniem ciekawych legend i opowieści.

Więcej
?Bajkowy bohater jesieni?

Pod takim tytułem 09.12.2016r. odbyła się akcja w grupie II ?Pszczółki? . Dzieci, które właśnie o tej porze roku obchodziły swoje urodziny,  wraz z rodzicami przygotowały dla swoich kolegów i koleżanek z grupy moc atrakcji. Nasi mali bohaterowie mieli na sobie wspaniałe jesienne stroje. Oprócz wspólnych pląsów przy muzyce, dzieci uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną. Najwięcej emocji wzbudziły jednak zabawy badawcze i eksperymenty, podczas których pod czujnym okiem zaproszonych mam dzieci stworzyły wulkan, piankolinę, smerfową ciastolinę, magiczną wodę i wiele innych. Dzieci bardzo zaangażowały się w zabawy oraz we wspólne tworzenie tych niezwykłych mas plastycznych.

Więcej
Odwiedziny św. Mikołaja

Dzisiaj, tj.6 grudnia, już w drzwiach przedszkola witali dzieci pomocnicy św. Mikołaja, zapowiadając tym samym niecodzienną wizytę. Podekscytowane , przepięknie ubrane przedszkolaki, z niecierpliwością czekały na zapowiedzianego gościa. W Mikołajkowy nastrój wprowadziły je dzieci 5,6-letnie z gr. IX. ? Kotki? i gr. X. ? Misie? ze swoimi paniami prezentując opowiadanie o św. Mikołaju, tańce i piosenki. W pewnym momencie dzieci usłyszały dzwonki i w przedszkolu pojawił się Mikołaj z workami prezentów. Opowiedział dzieciom o ? swoich zajęciach? , po czy wspólnie z przedszkolakami bawił się przy świątecznej muzyce.

Więcej
Koncert w ZSI

W poniedziałek , 5 grudnia 2016r., w przeddzień Mikołajek, w Zespole Szkół Integracyjnych dzieci 4,5 i 6 letnie obejrzały montaż słowno ? muzyczny oparty na bajce ? Śpiąca Królewna? . Koncert Mikołajkowy był jednocześnie pierwszym spotkaniem w ramach programu adaptacyjnego pt. "RAZEM IDZIEMY DO SZKOŁY", który od kilku lat realizowany jest w tej szkole.

Więcej
Wizyta w bibliotece

Dnia 02.12.16 grupa dzieci 4-letnich z Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi ,,Słoneczko? w Inowrocławiu, odwiedziła Bibliotekę Filia nr 2 dla Dzieci przy ulicy Wojska Polskiego 5. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Z dużym zainteresowaniem obejrzały teatrzyk obrazkowy kamishibai pt. ,,Kulig z Mikołajem? i ,,Świąteczne zamieszanie?. Dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu literatury dziecięcej podczas rozwiązywania zagadek i zabaw przygotowanych przez panie bibliotekarki: Annę Lewandowską, Barbarę Kosznik i Darię Kosmalską. W czytelni miały okazję obejrzeć ciekawy zbiór bajek i książeczek edukacyjnych. Spotkanie bardzo podobało się dzieciom, które obiecały, że wkrótce znów odwiedzą bibliotekę.

Więcej
Warsztaty piernikarskie

Dzieci z grupy VII ,,Motylki"  w dniu 30 listopada uczestniczyły w warsztatach piernikarskich organizowanych przez Cukiernię-Piekarnię  ,,Marta". Celem warsztatów było zaprezentowanie tradycji i zwyczajów świątecznych oraz  poznanie sposobu przygotowania pierników. Na warsztatach przedszkolacy mogli obejrzeć, dotknąć oraz powąchać  przyprawy korzenne  niezbędne do przygotowania ciasta piernikowego. Po części teoretycznej  wszyscy zabrali się  do formowania aniołka z ciasta piernikowego oraz wykrawania pierników. Dzieci  mogły wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi. Na zakończenie warsztatów każdy mógł poczęstować się piernikiem przez siebie wykrojonym oraz watą cukrową, którą częstował sam właściciel pan Rafał. Po zakończeniu warsztatów każdy przedszkolak otrzymał certyfikat oraz  wykonanego przez siebie aniołka.

Więcej

There is no album selected or the gallery was deleted.

Święto pluszowego misia

23 listopada wspólnie z dziećmi z inowrocławskich przedszkoli bawiliśmy się na misioimprezce w Hali widowiskowo- sportowej zorganizowanej przez Przedszkole Niepubliczne ? Miś?.
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada, bądź posiadał, własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa, jest kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo ?czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!?

Więcej
Znamy nasze miasto

Jak co roku, troje dzieci z naszego przedszkola, uczestniczyło w ,,Turnieju Wiedzy o Inowrocławiu"  zorganizowanym przez Przedszkole nr 20 w dniu 25 listopada 2016 r. Dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat ważnych miejsc, punktów oraz obiektów przemysłowych w naszym mieście oraz znajomością bogatej historii swojego miasta . Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Więcej
Akcja ? Kundelek? w ? Słoneczku?

Pracownicy Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Inowrocławiu za pośrednictwem dzieci 6 ? letnich z gr. V              ? Wiewiórki? składają ? serdeczne podziękowania dla całej społeczności przedszkolnej za zorganizowanie zbiórki i przekazanie darów do schroniska i wizytę u naszych podopiecznych?- takie słowa widnieją na. otrzymanym, z rąk lekarza weterynarii Wiesława Borkowskiego, podziękowaniu .
Nasze przedszkole od 3 lat aktywnie włącza się w zbiórkę karmy dla zwierząt inowrocławskiego schroniska. W tym roku zbiórka rozpoczęła się 25 października - bowiem w tym dniu obchodzony jest ? Dzień Kundelka?. Przez okres 3 tygodni w przygotowanych koszach znalazły się spore ilości karmy dla psów i kotów ( ok. 1ookg), ponadto smycze, miski, koce, środki czystości i zabawki dla podopiecznych ze schroniska, które pomogą przetrwać zimę zwierzętom. Celem zbiórki było przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt. Podczas pogadanek przeprowadzonych w grupach dzieci mogły porozmawiać o zwierzętach przebywających w schronisku, dowiedzieć się jak można pomóc przetrwać zimę. Wizyta w samym schronisku przybliżyła starszakom specyfikę pracy tego miejsca oraz zaznajomiła bliżej pracą weterynarza, który podczas wycieczki po schronisku przypomniał dzieciom jaka odpowiedzialnością należy wykazać się, gdy zdecydujemy się na posiadanie w domu zwierzaka.

Więcej
Pocztówka z miasta anglojęzycznego

Pod takim hasłem w dniach od 12.X do 30.X. dla dzieci 5,6 ? letnich z grupy V, VII, IX i X w ramach zadań z języka angielskiego przeprowadzono konkurs plastyczny na najciekawszą pocztówkę nadesłaną z miasta anglojęzycznego. Organizatorem była nauczycielka języka angielskiego .14 listopada prace zostały ocenione , a w dniu 22 listopada dzieci zostały nagrodzone. Dyplomy i upominki rzeczowe otrzymały następujące dzieci: Igor Tuszyński, Kamil Uklejewski, Kacper Łukomski, Malwina Kujawa-Myśliwiec, Julia Ruczkowska. Gratulujemy.

Więcej
Warsztaty kulinarne ?Delfinków?

17 listopada 2016r. grupa ? Delfinków?, wzięła udział w Warsztatach Kulinarnych pod hasłem ?Od ziarenka do bochenka?. Organizatorem warsztatów jest Cukiernia Piekarnia    " Marta" z siedzibą w Inowrocławiu.
W czasie warsztatów dzieci:
- poznały sposoby wypiekania pieczywa dawniej i dziś oraz narzędzia temu służące,
- własnoręcznie upiekły chlebek i podpłomyki,
- nauczyły się formować pączki, chałki, rogale, kajzerki i drożdżówki.
Podczas zabaw muzyczno-tanecznych, prowadzonych przez p. Olę, poznały stare, polskie i kujawskie przyśpiewki, wzięły udział w konkursie wiedzy o wypiekaniu pieczywa. Po ?trudach? wypiekania dzieci wzięły udział w biesiadzie; poczęstowano je ciasteczkami i sokiem malinowym, ale największą atrakcją była wata cukrowa, którą serwował sam właściciel - p. Rafał. Na zakończenie warsztatów, każde dziecko, zostało uhonorowane dyplomem uczestnictwa w pieczeniu chleba.

Więcej
Spotkanie Zespołów Terapeutycznych

17 listopada 2016 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych i objętych pomocą psychologiczno ? pedagogiczną podczas ? Drzwi otwartych? mieli możliwość uczestniczenia w posiedzeniach zespołów terapeutycznych, podczas których zapoznani zostali z projektem programu terapeutycznego dla swojego dziecka, mogli nanosić swoje uwagi i sugestie, a także ujednolicić front oddziaływań. Jednocześnie każdy rodzic mógł po rozmawiać ze wszystkimi terapeutami pracującymi z jego dzieckiem. Taka forma spotkania cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców.

Więcej
Inowrocławskie przedszkolaki przesyłają pozdrowienia z naszego miasta

? Pocztówka z Inowrocławia? ? pod takim hasłem, 16 listopada, w Przedszkolu nr 4 z oddziałami integracyjnymi ? Słoneczko? został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez nauczycielki gr. VII ? Motylki? w ramach realizowanego programu autorskiego ? Mały Inowrocławianin? . Oprócz gospodarzy wzięły w nim udział dzieci z: Przedszkola nr 20 ? Kujawskie Dzieci?, Przedszkola nr 14 ? Muzyczna Kraina?, Przedszkola Niepublicznego ? Miś? , Przedszkola Niepublicznego " Stokrotka", Przedszkola Niepublicznego  ? Smyk?, Przedszkola Niepublicznego ? U Natalki i Kubusia?.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było promowanie piękna naszego miasta oczami dziecka w formie plastycznej oraz kształtowanie twórczych, młodych obywateli.

Więcej
?Bohaterowie naszych bajek?

Pod takim hasłem dzieci 5 i 6 ?letnie z grupy ? Zajączki? utworzyły Album, którego kartki tutaj prezentujemy. Jest to zadanie przyjęte przez nas celem realizacji kierunku: rozwijanie kompetencji czytelniczych i patriotycznych poprzez upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci, zawartego w planie rocznym na lata 2016/2017.

Więcej
Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie ? to najważniejszy dzień w życiu każdego przedszkolaka. Maluszki z grupy I ? Biedronki? i II ? Pszczółki? musiały wykazać się pewnymi umiejętnościami, aby stać się pełnoprawnymi przedszkolakami Przedszkola ? Słoneczko?. Ceremonii pasowania dokonała pani dyrektor Wioletta Wudniak. Każde pasowane dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz upominek. Uwieńczeniem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia

Więcej
W ?Słoneczku? świętowano Narodowe Święto Niepodległości

?Piękna jest nasza ziemia,
przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa
i pieśni i piosenki?/ Cz. Janczarski ?Jestem małym patriotą, kocham swoje miasto i ojczyznę?- pod takim hasłem nasze przedszkolaki obchodziły w dniu 9 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu, odbył się uroczysty apel, w czasie którego 5-6-latki, dowiedziały się o historii ustanowienia tego święta. Organizatorem uroczystości była Grupa ?Delfinków?.
Szczególnym gościem tej uroczystości, był st. sierż. Sławomir PAWLACZYK, żołnierz Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy, który przedstawił dzieciom ?Legendę o zatopionej armii?, przybliżając tym samym przedszkolakom, historię naszego regionu.
Obchody Święta Niepodległości w Przedszkolu ?Słoneczko?, uświetnił uroczyście odśpiewany hymn narodowy, przedszkolaki: poznały symbole i barwy narodowe, symbolikę Inowrocławia; potrafią wskazać na mapie Polski naszą stolicę i inne ważne miasta, wiedzą jak należy się zachowywać na co dzień, aby określać się mianem patrioty.
Recytowane przez dzieci wiersze patriotyczne i wysłuchane pieśni, były okazją do przekazania naszym najmłodszym obywatelom wartości nadrzędnych, kształtowania postaw patriotycznych oraz szacunku do munduru i tradycji narodowych.

Więcej
Bajkowa Kraina w ? Słoneczku?

Z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajki obchodzonego 5 listopada 5,6 ? letnie przedszkolaki z gr. IX ? Kotki? i X ? Misie? wykorzystując swoją wyobraźnię i stroje wybrały się w podróż do Bajkowej Krainy zorganizowanej w naszym przedszkolu. Przy melodiach i piosenkach ze znanych bajek wspólnie tańczyły , rozwiązywały zadania i rozwijały twórczość plastyczną.

Więcej
Urodziny Przedszkolaka

Dnia 03 listopada br. tradycyjnie w naszym przedszkolu odbyły się ,, Urodziny Przedszkolaka ". Z tej okazji dzieci z grupy VII       ,, Motylki " wraz z Paniami przygotowały przedstawienie pt.          ,, Królewna Śnieżka " - były damy dworu, księżniczka i książę, macocha, myśliwy oraz krasnale. Na uroczystość przybyły wszystkie dzieci i Panie, były brawa oraz tort urodzinowy dla dzieci urodzonych w miesiącach: wrzesień, październik, listopad. Wszyscy świetnie się bawili, a dzieci urodzinowe otrzymały ciekawe prezenty.

Więcej
W krainie liczb Willego

W naszym przedszkolu wykorzystujemy koncepcję wczesnego nauczania matematyki przez zabawę ?W krainie liczb?. Zapraszając dzieci do Krainy Liczb proponujemy dzieciom bajki i piosenki o liczbach, zabawy matematyczne, wyliczanki, zabawy ruchowe oraz wiele zestawów kreatywnego urozmaicania zajęć. Łącząc ruch, muzykę, zabawę wzbogacamy zakres dziecięcych doświadczeń i pozytywnych emocji. Poszczególne elementy krainy dzieci doświadczają za pomocą wszystkich zmysłów, w czasie zabawy konfrontują się w bajkowej przestrzeni z matematycznymi relacjami, samodzielnie przenosząc nabytą wiedzę do realnego środowiska.

Więcej
Zdrowe przedszkolaki

Akademia Zdrowego Przedszkolaka to cykl akcji prozdrowotnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizowanych w naszym przedszkolu. Zajęcia gospodarcze mają na celu upowszechnienie wśród dzieci zdrowych i bezpiecznych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem.
W ciągu ostatnich tygodni dzieci brały udział w zajęciach rozwijających twórczość kulinarną. Wykorzystując warzywa i wyobraźnię tworzyły różne postacie i obrazki kulinarne, a także samodzielnie przygotowywały do pieczenia
zdrowe ciasteczka z cukinią.

Więcej
Dzień Edukacji Narodowej

14 października, to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Pamiętały o tym również nasze przedszkolaki składając życzenia swoim paniom i pracownikom poprzez prezentację tańców, wierszy, piosenek.

Spotkanie z policjantem

Przedszkolaków ze ? Słoneczka? odwiedzili policjanci z inowrocławskiej komendy. Podczas spotkania mundurowi rozmawiali z dziećmi o bezpiecznej drodze do przedszkola oraz o tym na czym polega ich służba. Wszystko po to, by najmłodszych uczyć i przypominać im podstawowe zasady ruchu drogowego. Jedna z takich zasad dotyczy nauki przechodzenia przez ulicę. Policjanci przygotowali zajęcia w taki sposób, że nawet najmłodsze dzieci aktywnie włączały się do rozmowy o zasadach bezpieczeństwa. Przedszkolaki miały możliwość przećwiczenia właściwego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci poprzez zabawę utrwaliły sobie, w którą stronę należy się rozejrzeć, by bezpiecznie przejść oraz jak przekroczyć jezdnię, gdy pomaga nam w tym sygnalizator. Wytypowane z grupy przedszkolaków osoby świetnie poradziły sobie z tymi zadaniami. Przedszkolaki pochwaliły się gościom wiedzą na temat numerów alarmowych. Na zakończenie dzieci otrzymały niespodziankę w postaci odblasków, kamizelek i kolorowanek tematycznych. Dodatkową atrakcją było przybycie policjantów z psem.

Więcej
Dzień głośnego czytania

W ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania w naszym przedszkolu zorganizowano dla wszystkich przedszkolaków zajęcia i zabawy uczące języka, rozwijające słownictwo i swobodę w mówieniu, a także przygotowujące do sprawnego czytania właśnie poprzez głośne czytanie dzieciom bajek, baśni i różnych opowiadań. W grupach młodszych (3-4latki) dzieci mogły wysłuchać bajek czytanych przez panie oraz zaproszonych gości. Natomiast dzieci z grup starszych (5-6latki) wysłuchały opowiadania w wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej) - ?O kotku psotniku? dodatkowo wzbogaconego prezentacją multimedialną. Wszystkie nasze spotkania czytelnicze kończyły się wspólną zabawą przy muzyce.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Więcej
Dzień bez samochodu

W tym roku z okazji Dnia bez samochodu MPK w Inowrocławiu zorganizowało ?Drzwi otwarte w MPK?. Zorganizowane grupy przedszkolaków zapewniony miały bezpłatny przejazd komunikacją miejską z najbliższego przystanku przy przedszkolu do zajezdni i bezpłatny przejazd powrotny. Wśród atrakcji odbył się m. in. pokaz autobusów hybrydowych i elektrycznych, zwiedzanie i prezentacja taboru autobusowego oraz zaplecza zajezdni, wizyta w myjni i warsztacie autobusowym.

Więcej