Z życia przedszkola – 17/18

Pożegnanie przedszkola

Pożegnanie 6-latków to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycielek. Kończy się bowiem 4-letni okres przyjaźni, wspólnych zabaw i spotkań, wspólnej pracy. Dzieci, z maluszków, zagubionych i nieśmiałych stają się samodzielnymi, odważnymi starszakami, pełnymi pomysłów, ciekawymi świata, chętnymi do podejmowania nowych, coraz trudniejszych zadań.
Aby jak najpełniej, jak najmilej wspominać dni w przedszkolu dzieci w podniosłych, uroczystych nastrojach przygotowywały się do występu przed rodzicami i gośćmi. Po występie, uroczystym przemówieniu pani dyrektor, wręczeniu dyplomów i upominków, ze łzami w oczach i ściśniętym gardłem śpiewały: "Przedszkola czas już minął nam i jest tak jakoś smutno…”

Więcej
Album „Bohaterowie naszych bajek”.

Dzieci 4- letnie z grupy XI „Zajączki” w ramach realizacji jednego z kierunków pracy przedszkola dotyczącego rozwijania kompetencji czytelniczych stworzyły album pt. „Bohaterowie naszych bajek”.Każde z dzieci przynosiło swoje ulubione książki do przedszkola i przez cały tydzień były one prezentowane pozostałym rówieśnikom: czytano teksty, oglądano ilustracje, składano puzzle itp.
Pod koniec tygodnia rodzinna ilustracja wykonana przez dziecko niejednokrotnie wspólnie z pozostałymi domownikami dołączona była do albumu .Efekty pracy dzieci i rodziców prezentujemy na zdjęciach.

Więcej
Przedszkolaki listy piszą

Przedszkole nr 4 „Słoneczko” wzięło udział w ogólnopolskim projekcie „Pocztówka z przedszkola”. Projekt skierowany był do przedszkoli z całej Polski.
W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek, czy listów jest rzadkością. Projekt miał na celu ukazanie, że ta forma komunikowania się z innymi jest wyjątkowa. To coś trwałego, namacalnego, do czego możemy w każdej chwili wrócić. To pamiątką na długie lata. Dzięki wymianie listów, pocztówek dzieci „odwiedziły” najdalsze zakątki Polski. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat kraju, kultury i tradycji mieszkańców różnych miast. Przedszkolaki poznały symbole związane z regionami Polski ukryte na zdjęciach, w podaniach, przysłowiach, legendach i bajkach.
Dzieci z Przedszkola na 4 wysłały do każdego województwa pełne słońca pocztówki. Do kopert zmieściły się również pamiątki z Inowrocławia oraz prace dzieci. Wszystko po to by pokazać nowym kolegom i koleżankom, że warto odwiedzić nasze piękne miasto i radosne przedszkole.
W ramach prac nad projektem w holu przedszkola powstała mapa Polski „Pocztówka z przedszkola”. Przedszkole za udział w projekcie otrzymało certyfikat.

Więcej
„Urodziny Królowej Pszczół” - urodziny przedszkolaka

Dnia 06.06.2018r. w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym Urodziny Przedszkolaka. Tym razem swoje święto obchodziły dzieci urodzone w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień. Z tej okazji przedstawienie przygotowały dzieci 4-letnie z grupy IX „Kotki”. Dzięki nim mogliśmy się przenieść na piękną kwitnącą łąkę. Przedstawienie miało tytuł „Urodziny Królowej Pszczół”. Przez całą opowieść prowadziła nas znana wszystkim doskonale Pszczółka Maja. Nie zabrakło też parady wojskowej w wykonaniu Mrówek oraz pięknych kolorowych Motyli. Na koniec zgodnie z urodzinową tradycją był tort i wszyscy głośno zaśpiewali „Sto lat”.

Więcej
„ Delfinki” - najsympatyczniejszą grupą przedszkolną powiatu inowrocławskiego

„ Gazeta Pomorska" ogłosiła wielką akcję na najsympatyczniejszą grupę przedszkolną. Kandydaturę grupy zgłosili m. in. rodzice dzieci 4-letnich z gr. „ Delfinki ” naszego przedszkola i to właśnie one wygrały plebiscyt zajmując I miejsce, a tym samym otrzymując tytuł Najsympatyczniejszej grupy przedszkolnej 2018r. Główną nagrodą dla wygranej grupy był występ Teatru Duet w przedstawieniu pod tytułem "Wilk i zając w mieście", który to odwiedził nasze przedszkole 6 czerwca 2018.
Dzieciom i wychowawcom gratulujemy.
Rodzicom dziękujmy za pomoc i zaangażowanie. Serdecznie dziękujemy za oddane głosy ( 501).

Więcej
„ Biedronki” lubią lody

Dzieci z grupy I ,,Biedronki'' w dniu 05 czerwca 2018r. uczestniczyły w warsztatach lodziarskich organizowanych przez Cukiernię - Piekarnię ,,Marta''. Na spotkaniu przedszkolaki zapoznały się z etapami powstawania karmelu oraz samodzielnie wykonywały lizaki. Na koniec każdy mógł poczęstować się lodami przez siebie wykonanymi oraz popcornem. Po zakończeniu spotkania każde dziecko otrzymało od pana Rafała ,,Dyplom Cukiernika'' oraz wykonanego przez siebie lizaka.

Więcej
6 - latki na wycieczce

5 czerwca 2018r. grupa "Wiewiórki" wybrała się do Stadniny Koni Cwał w Jaksicach

Dzień Dziecka w " Słoneczku"

Dnia 4 czerwca 2018 w Przedszkolu nr 4 „Słoneczko” w Inowrocławiu uroczyście obchodzono Dzień Dziecka.
Kulminacyjnym punktem świętowania był spektakl teatralny pt: „Smerfowe przygody”.
….Za siedmioma górami…za siedmioma lasami…tak rozpoczęła się smerfna historia o małych niebieskich stworkach w białych czapeczkach.
Tym razem w rolę Hogaty, Gargamela, Papy Smerfa, Smerfetki, Sasetki, Łasucha, Ważniaka i Lalusia wcielili się pracownicy przedszkola. Historia Hogaty, nieszczęśliwie zakochanej w Gargamelu, oraz niby – przerażające, ale tak naprawdę zabawne perypetie Smerfów rozśmieszyły zarówno małych jak i tych nieco starszych widzów do łez. Kolejny raz milusińscy dowiedzieli się, że kluczem do szczęścia jest przyjaźń, miłośc i wzajemne zaufanie – to te wartości najbardziej liczą się w świecie. Ponadto, tego dnia przedszkolaki ze Słoneczka wzięły udział w tańcach, konkursach i zabawach ruchowych, które odbyły się w salach i w przedszkolnym ogrodzie.
Dzień opuszczały z uśmiechem na twarzach i plażowymi piłkami w dłoniach ufundowanymi przez Radę Rodziców Przedszkola        " Słoneczko".

Więcej
Urodziny Przedszkolaka " Wiosna radosna"

Dnia 24.05.18 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość ,,Urodziny Przedszkolaka”. Tym razem swoje święto obchodziły dzieci , które urodziły się w miesiącach: marcu, kwietniu i maju.
Atrakcją urodzin była bajka pt. ,,Wiosna radosna”, zaprezentowana przez dzieci czteroletnie z grupy IX ,,Zajączki” i dzieci pięcioletnie z grupy VII ,,Motylki”. Mali aktorzy wcielili się w role: motyli, kwiatów, biedronek, zajączków, i żabek, aby wspólnie z głównymi bohaterami bajki: Maciusiem i jego siostrą, utworzyć wojsko wiosny i uratować ją przed ,,Dziubalem Burym” . Tradycyjnie uroczystość urodzin zakończyła się wspólnym odśpiewaniem ,,Sto lat”z dedykacją dla wszystkich jubilatów. Nie mogło zabraknąć też pysznego, truskawkowego toru.

Więcej
XVIII Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

21 maja, na deskach Teatru Miejskiego młodzi utalentowani aktorzy wystąpili na Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych zorganizowanych przez Przedszkole nr 20 "Kujawskie dzieci". Myślą przewodnią było hasło : „Z przyjaciółmi dobrze w życiu jest” . Nasze przedszkole reprezentowała grupa dzieci 6-letnich w inscenizacji zatytułowanej „O Ali, Wojtku, kotku i płotku” w reż. pań : Anity Czarneckiej i Małgorzaty Tunkiewicz

Więcej
Sprintem do maratonu

W piątek 18.05.2018 roku dzieci 6- letnie z grup V, VI i X wzięły udział w IV Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do maratonu”. W biegu, zorganizowanym na boisku Szkoły Podstawowej nr 4, dzięki uprzejmości z sąsiedztwa, wzięło udział 66 dzieci, których zadaniem było pokonanie dystansu 300 m dowolną techniką – biegiem lub marszobiegiem. Wszystkim startującym zawodnikom udało się pokonać dystans i dotrzeć do mety, zajmując pierwsze miejsce. Biegacze zostali uhonorowani medalami i dyplomami. Nad prawidłowością wydarzenia czuwały przedstawicielki kadry pedagogicznej i specjalistów ze „ Słoneczka”, we współpracy z nauczycielem wychowania fizycznego „Czwórki”. Bezpieczeństwo uczestnikom zapewniał zaprzyjaźniony z dziećmi ratownik medyczny.
Impreza dostarczyła dzieciom sportowych emocji i wywołała uśmiech na twarzy u dzielnych maratończyków. Miała ona na celu popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zatem biegajmy razem z przedszkolakami ze” Słoneczka”.

Więcej
XVII Spartakiada dla dzieci niepełnosprawnych

16 maja, w rąbińskiej hali widowiskowo-sportowej odbyło się się wielkie święto tolerancji, integracji i rehabilitacji, podczas którego uczestnicy pokazali zaangażowanie i rywalizację sportową w duchu fair play, tworząc dzięki temu specyficzny klimat imprezy. Integracja poprzez aktywną zabawę i zdrową rywalizację – taki cel przyświeca Spartakiadzie od początku istnienia, zatem i dzisiaj pod hasłem „Ja też potrafię” realizowano szczytne przedsięwzięcie sportowo-artystyczne. Oklaskiwali je przybyli notable m.in. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, jego zastępca Wojciech Piniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Tomasz Marcinkowski, naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia Magdalena Kaiser, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, dyrektor OSiR Wiesława Pawłowska oraz dyrektorzy inowrocławskich szkół i przedszkoli wraz ze swymi podopiecznymi w roli kibiców w barwnych strojach. Uroczystość rozpoczęła się od wykonania przez 2 dziewczynki Hymnu Przedszkola nr 4 „Słoneczko”, a zaraz po tym imprezę otworzył włodarz Inowrocławia Ryszard Brejza, życząc wszystkim uczestnikom uśmiechu i radości podczas zawodów, a po złożeniu przysięgi przez zawodników rozpoczęto Spartakiadę, do której zgłoszono 4 drużyny – czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną. Uczestniczyły one w 5 konkurencjach: w toczeniu piłki z przewróceniem wielkiego kręgla, w rzucie do celu woreczkiem wypełnionym grochem, w rzucie do celu obręczą, w rzucie do kosza i w slalomie z kolorową piłką między przeszkodami. Pomocni w zawodach byli wolontariusze z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu, którzy spisali się – podobnie jak zawodnicy – na szóstkę!Zawody uświetniły także występy artystyczne młodych tancerzy ze „Słoneczka”, 5- i 6-letnich wykonawców porywających tańców do topowej muzyki rozrywkowej. 3-osobowe jury przyznało Puchar Kibica dla najgłośniej dopingującej grupy dzieci ze Szkoły Integracyjnej w Inowrocławiu, a wszystkich sportowców uznało za zwycięzców!Zwieńczeniem wydarzenia była dekoracja medalem przez włodarzy Inowrocławia i Kruszwicy jurora Macieja Kamińskiego, wręczanie medali, dyplomów i upominków wszystkim uczestnikom Spartakiady oraz wspólne zdjęcie w deszczu złotego konfetti.Spartakiada udowodniła, że niepełnosprawność nie jest końcem świata…

Więcej
W „Słoneczku” obchodzono Światowy Dzień Ziemi

20 kwietnia 2018r. przedszkolaki z Przedszkola nr 4 „Słoneczko” w Inowrocławiu, jak co roku, włączyły się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Ten dzień na całym świecie przebiegał pod hasłem „Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem”, bowiem to odpady plastikowe w największym stopniu zaśmiecają nasze oceany i lądy, szkodząc życiu morskiemu i wpływając niekorzystnie na nasze zdrowie.
W ramach tego dnia dzieci z grupy „Pszczółek” i „Wiewiórek”, przygotowały przedstawienie p.t. „Kto ma olej w głowie”, które promowało zachowania proekologiczne wśród najmłodszych. Mali aktorzy zwrócili uwagę na konieczność zmiany postaw i zachowań ludzi, w zakresie zużycia tworzyw sztucznych. Dzieci przypomniały: zasady i kolory recyklingu, pokazały szkodliwość dzikich wysypisk dla środowiska, zaprezentowały stroje, zabawki i przedmioty użytkowe, wykonane z odpadów plastikowych.
W przedszkolu zorganizowano ponadto wystawę prac z różnorodnych odpadów, które wykonały przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami. W ten sposób najmłodsi pokazują, że zużyty pojemnik po płynie, pudełko po butach lub resztki tkaniny, nie muszą od razu trafić do kosza, mogą się stać bardzo atrakcyjną zabawką.
Przedsięwzięcia, podejmowane przez dzieci z Przedszkola „Słoneczko” na rzecz ekologii, zostały dostrzeżone i docenione przez społeczność uczniowską III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, która po raz trzeci przyznała placówce nagrodę „Władysława”, za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie. Należy wspomnieć, że uroczystość wręczenia „Władysławów” w auli III LO, uświetnił występ dzieci z grupy „Wiewiórek”, które zaprezentowały przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej. Widzowie, nagrodzili sceniczne zmagania przedszkolaków gromkimi brawami.

Więcej
Sukcesy przedszkolaków ze „ Słoneczka” w języku angielskim

W dniu 26 marca 2018 w Przedszkolu nr 2 "u Jasia i Małgosi " odbył się konkurs piosenki angielskiej. Przedszkole "Słoneczko"reprezentowały dzieci z grupy 5 latków Jakub Krzywdziński i Nikola Piwońska. .Jakub Krzywdziński zaśpiewał angielską piosenkę pod tytułem "This is the way",natomiast Nikola zaprezentowała piosenkę pod tytułem "The man went to mow a meadow".Dzieci otrzymały dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody.
W dniu 20 kwietnia w Przedszkolu "Muzyczna Kraina" odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pod tytułem "Art in English" - symbole Anglii.Przedszkole "Słoneczko" reprezentowały: Jowita Rogatka,Kacper Marciniak i Larysa Topolska. Drugie miejsce w konkursie zajęła Larysa Topolska. Wyróżnienie otrzymali Jowita Rogatka i Kacper Marciniak. Dzieci za wykonane prace plastyczne oraz za zaprezentowanie swojej wiedzy na temat znajomości słownictwa w zakresie części ciała, kolorów oraz liczb w języku angielskim otrzymały nagrody w postaci m.in. dodatkowych zajęć z języka angielskiego oraz dyplomy
W dniu 23 kwietnia dzieci z Przedszkola "Słoneczko" brały udział w konkursie języka angielskiego. Konkurs zorganizowany został przez przedszkole "Froguś". W konkursie Nikola Zielińska i Antoni Szulc zajęli pierwsze miejsce. Podczas konkursu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego m.in. znajomość słownictwa z zakresu owoców, warzyw,umiejętność zaprezentowania ulubionej potrawy oraz jej składników w języku angielskim.

Więcej
Kocie odwiedziny

16 kwietnia w ramach Dnia Kota przedszkolaki spotkały się z podopiecznymi przytuliska "Koty Niczyje". Były to dwa dorodne kocury - czarny Nikifor i biało-szary Kaleo. Towarzyszyła im pisarka Wiesława Bancerzewska, która opowiedziała dzieciom wiele ciekawostek z życia kotów. Spotkanie zostało przygotowane i poprowadzone przez Edytę Mrówczyńską - nauczycielkę z gr. IX, która jest wolontariuszką w przytulisku. Wizyta kotów wywołała wiele radości. Oprócz możliwości obserwowania zachowania kotów, dzieci wesoło bawiły się wykonując różne zadania, m.in. rozpoznawały odgłosy kota pośród innych zwierząt, liczyły, ile razy kotek miauczał, śpiewały piosenki, naśladowały kotki wdrapujące się na drzewo. Mogły też sprawdzić swoją wiedzę o tych przemiłych zwierzakach

Więcej
Niebieski Dzień wiedzy o autyzmie w " Słoneczku"-2

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
11 kwietnia, jak co roku, Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi „Słoneczko”, przystąpiło do tej akcji. W ramach Niebieskiego Dnia, dzieci z najstarszych grup wiekowych, wzięły udział w przemarszu ulicami Osiedla Rąbin. Zaopatrzone w niebieskie baloniki, z okrzykami na ustach „A jak Autyzm” przedszkolaki zachęcały spacerujących przechodniów, do zwrócenia uwagi na ten wielce ważny i często nie dostrzegany problem.
Tym razem, na wykonanych przez dzieci transparentach, pojawiły się hasła:
„ Autyzm – znam, rozumiem, akceptuję”, „ Autyzm – wiem, rozumiem, pomagam”, „W kwietniu - bądź niebieski”, „ Jesteśmy różni, lecz równie ważni”, „ Nie bądź zielony w temacie autyzmu”. Przedszkolaki odwiedziły pobliskie sklepy, targowisko i instytucje, wzbudzając duże zainteresowanie tym tematem.
Dzięki takim akcjom, jak dzisiejsza, przedszkolaki ze „Słoneczka” i mieszkańcy pobliskiego osiedla, wiedzą, że AUTYZM, nie jest chorobą i że każde dziecko lub osoba dorosła, niezależnie od dzielących nas różnic (np. w zakresie zachowania), wymaga szacunku i akceptacji.

Więcej
Poranek wielkanocny w Słoneczku

Kiedy nadchodzi Wielkanoc, ogarnia nas czas radości i refleksji. Pamiętajmy, iż obok nas stoi drugi człowiek potrzebujący gestu życzliwości i miłości. Te wartości towarzyszyły uroczystemu Porankowi wielkanocnemu, który odbył się 28 marca 2018 roku w Przedszkolu nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi Słoneczko w Inowrocławiu.
Nasze świąteczne spotkanie uświetnili swoją obecnością pan Ryszard Brejza Prezydent Miasta Inowrocławia pan Wojciech Piniewski Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia pan Tomasz Marcinkowski Przewodniczący Rady Miejskiej Miasta Inowrocławia pan Wojciech Gliwiński Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz pani Magdalena Kaiser Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia.
Ten dzień miał wyjątkowy charakter dzieci zaprezentowały program artystyczny związany z tradycjami wielkanocnymi śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Na koniec wykonały taniec z szarfami do piosenki L. Cohena Hallelujah.
Dzieci poznały symbolikę tradycyjnej święconki zostały obdarowane przez zajączka słodką niespodzianką . Nie zabrakło również Śmigusa- Dyngusa, który sprawił wiele radości zarówno młodszym jak i starszym.
Takie radosne przeżycia na długo pozostaną w pamięci dzieci oraz pracowników przedszkola.

Więcej
Tydzień z wiosną w „ Słoneczku”

Miesiąc marzec w Przedszkolu nr 4 „ Słoneczko” upływa pod znakiem spotkań o tematyce wiosennej. Przedszkolaki, wraz z nadejściem wiosny, obchodziły Imieniny Słońca, Dzień wody, uczestniczyły w wiosennych spotkaniach z rodzicami oraz kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 5. Dzieci z grupy VI zaprezentowały uroki i najnowsze trendy wiosennej mody, a tańcem i piosenką starały się pożegnać zimę. Wiedząc, że słońce i woda są niezbędne do życia wszystkich organizmów, przedszkolaki miały okazję do zgłębiania wiedzy o ich znaczeniu podczas zajęć tematycznych zorganizowanych w poszczególnych grupach. Przedszkolaki zapewniają, że to nie koniec wiosennych edukacyjnych niespodzianek w Słoneczku.

Więcej
Z wizytą w Szkole Podstawowej Św. Wojciecha.

Dzieci 6-letnie z Przedszkola „ Słoneczko” odwiedziły Szkołę Podstawową nr 1 im. Św. Wojciecha. Wizyta zbiegła się z trwającymi obchodami 99 rocznicy wyzwolenia Miasta Inowrocławia. Wyzwolenie Inowrocławia było jednym z wydarzeń Powstania Wielkopolskiego. Prelekcja na temat Powstania Wielkopolskiego odbyła się w Izbie tradycji im. kpt. P. Cymsa. W zbiorach Izby przedszkolaki obejrzały eksponaty dotyczące Powstania Wielkopolskiego oraz bogatą dokumentację fotograficzną tego czasu. Przedszkolaki uważnie wysłuchały historii tegoż powstania, odpowiadały na pytania, następnie wzięły udział
w zajęciach plastycznych.Na pamiątkę spotkania dzieci, zgodnie z instruktażem prelegenta, wykonały rozetkę, która znana jest jako jeden z symboli Powstania Wielkopolskiego.

Więcej
XIV Festiwal muzyki

To już czternasta edycja imprezy organizowanej przez Przedszkole nr 14 " Muzyczna Kraina". Ciekawe choreografie, barwne stroje i specjalne efekty wizualne z dumą podziwiali rodzice milusińskich z inowrocławskich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci 6 -letnich z grupy V " Wiewiórki". Jak przyznają organizatorzy, festiwal jest dla przedszkolaków okazją do występów na dużej scenie, rozwoju umiejętności tańca, śpiewu oraz gry na instrumencie. Dzieci zasiadające na widowni uczą się z kolei kulturalnego odbioru i nagradzania brawami swoich kolegów i koleżanki.

Więcej
"Smerfne marzenia o śniegu" - Urodziny Przedszkolaka

Dnia 02.03.2018r. dzieci 5-letnie z gr.IV ''Żabki'' i 5-6-latki z gr.X "Misie" wystąpiły w przedstawieniu pt."Smerfne marzenia o śniegu". Okazją do świętowania były "Urodziny Przedszkolaka" dzieci urodzonych w:grudniu,styczniu i lutym. W przedstawieniu wystąpiły wszystkie postaci z bajkowych "Smerfów",które z wielką niecierpliwością czekały na zimowe atrakcje. Wreszcie doczekały się, a urodzinowe przedszkolaki usłyszały gromkie "Sto lat" przy smerfnym torcie. W salach na jubilatów czekały upominki. Czas urodzinowego świętowania upłynął na ciekawych zabawach.

Więcej
Niedźwiedź polarny z wizytą w „Słoneczku”

Dnia 27.02.2018 r. obchodzimy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Z tej okazji Przedszkole nr 4 „Słoneczko” z Oddziałami Integracyjnymi odwiedził wyjątkowy gość – niedźwiedź polarny.
Dzieci z wielkim przejęciem słuchały opowieści o życiu na Arktyce. Dowiedziały się również jak ogromne znaczenie dla stanu lodowców na biegunie północnym ma ich postawa w codziennym życiu. Niedźwiedź pochwalił przedszkolaki za to, że dbają o klimat, że oszczędzają energię.
Prawdziwy niedźwiedź polarny to największy lądowy drapieżnik. Okazało się jednak, że niedźwiedź, który w tak mroźny dzień odwiedził „Słoneczko” był bardzo miły i uśmiechnięty. Chętnie przytulał się
i pozował do zdjęć z dziećmi. Dzień Niedźwiedzia Polarnego zwrócił uwagę przedszkolaków na fakt, że zmiany klimatu zależą również od nich. Los niedźwiedzia polarnego leży również w ich małych rączkach.

Więcej
„ Ostatki "

Zgodnie z kujawską tradycją dzieci w naszym przedszkolu, 13 lutego świętowały ostatni dzień karnawału wraz z przybyłymi gośćmi. Jak co roku z radością powitaliśmy wielobarwny orszak  ,, Kozy Mątewskiej ". Wraz z kozimi harcami, dzieci i pracownicy przedszkola pożegnali karnawał, jednocześnie przybliżając sobie jeden z najstarszych obrzędów zapustnych na Kujawach i świetnie się przy tym bawiąc.

Więcej
Wizyta „ Wiewiórki”

„Jeżdżą obwodnicą auta w różne strony, a każdy z kierowców jest zadowolony”- przedszkole nasze odwiedziła Wiewiórka, która rozdawała wszystkim przedszkolakom książeczki pt.: "Inowrocławska obwodnica". To już kolejna bajka o tematyce ekologicznej, którą samorząd obdarował najmłodszych. W ten sposób, poraz kolejny, miasto prowadzi edukację ekologiczną .

Więcej
Bal karnawałowy

Karnawał to czas zabawy i radości. W naszym przedszkolu też tak było, a zwieńczeniem tego czasu był bal przebierańców , na który dzieci czekały cały rok. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wspólna zabawa, przy dżwiekach „ żywej” muzyki przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to przecież zawsze jest głównym celem balu.

Więcej
Dzień Bezpiecznego Internetu

Dnia 6 lutego w Przedszkolu nr 4 „Słoneczko” obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Internet jest interesującym źródłem wiedzy i rozrywki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Doskonale wiadomo, że ma on swoje jasne i ciemne strony. Ten dzień w przedszkolu poświęcono rozważaniom na temat bezpieczeństwa w sieci. Pokazano przedszkolakom strony przyjazne najmłodszym. Dzieci poznały między innymi portal edukacyjny dla przedszkolaków oraz ich rodziców Necio.pl. Obejrzały bajkę edukacyjną „Mój przyjaciel Necio”. Dzieci tworzyły portrety internetowego przyjaciela. Nie zabrakło i innych ciekawych zabaw i gier internetowych. W holu przedszkola przygotowano również dla dzieci i rodziców tablice informacyjne.
Wiele uwagi poświęcono tegorocznemu hasłu obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzieci wraz ze swymi paniami zastanawiały się jak powinniśmy zachowywać się w Internecie. W jaki sposób powinniśmy szanować siebie i innych użytkowników sieci. Kultura zrozumienia, zaufania i tolerancji towarzyszy na co dzień przedszkolakom „Słoneczka”. Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu uświadomiły dzieciom, że wartości te są ważne zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym.

Więcej
Świąteczno-noworoczne przedstawienie w „Słoneczku”

W atmosferę świąteczno-noworoczną, społeczność zgromadzoną w „Słoneczku”, wprowadziły dzieci z grupy V „Wiewiórki” przygotowane przez wychowawczynie we współpracy z Rodzicami. Mali aktorzy, w obecności zaproszonych gości, Wojciecha Piniewskiego – Zastępcy Prezydenta Miasta Inowrocławia, Magdaleny Kaiser – Naczelnika Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia, Beaty Wasilewskiej oraz Wojciecha Gliwińskiego – Starszych Wizytatorów Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Ryszarda Kotlińskiego – Leśnika Nadleśnictwa Miradz oraz Rodziców, zaprezentowali przedstawienie jasełkowe p.t. „Rodzinna wieczerza”.
Istotą przedstawienia było kultywowanie tradycji i zwyczajów świątecznych. Pierwsza gwiazdka, pięknie przystrojona choinka, szopka, opłatek i kolędy to jedne z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych i to one właśnie zaistniały w „Rodzinnej wieczerzy”.
Tuż po powitaniu Nowego Roku, przedszkolaki po raz kolejny zaprezentowały swój dziecięcy teatr. Tym razem na widowni zasiedli: uczniowie pierwszych klas z pobliskich szkół – Zespołu Szkół Integracyjnych, Katolickiej Szkoły Podstawowej, podopieczni Niepublicznego Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Sowa” w Inowrocławiu wraz ze swoimi terapeutami oraz pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu w Inowrocławiu.
Społeczność Przedszkola nr 4 „Słoneczko” życzy wszystkim naszym sprzymierzeńcom  szczęśliwego Nowego Roku.                                         

Więcej
Przedświąteczne spotkania z rodzicami

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, dzieci wraz z nauczycielkami i pracownikami przedszkola , spotykały się w salach ze swoimi rodzicami, aby wspólnie przygotować stroiki, ozdobić pierniki, wykonać różnorodne ozdoby choinkowe, zaprezentować przedstawienia świąteczne i wspólnie pobiesiadować przy choince i śpiewie kolęd.

Więcej
Mikołajki 2017

W dniu 6 grudnia, już w drzwiach przedszkola witali dzieci pomocnicy św. Mikołaja, zapowiadając tym samym niecodzienną wizytę. Podekscytowane , przepięknie ubrane przedszkolaki, z niecierpliwością czekały na zapowiedzianego gościa. W Mikołajkowy nastrój wprowadziły je dzieci z grupy III Delfinki ze swoimi paniami pokazując przedstawienie pt.” Spotkanie z Mikołajem”. Dzieci obejrzały również na tablicy multimedialnej prezentację pt.„List od św. Mikołaja”. Prezenty dla dzieci dostarczyli pomocnicy Mikołaja. Następnie dzieci wspólnie bawiły się przy świątecznej muzyce.

Więcej
„Barbórka” w Słoneczku

Z okazji Dnia Górnika, 04 grudnia 2017 r. w Przedszkolu nr 4 odbyło się spotkanie, które zorganizowały dzieci 3-letnie wraz z Paniami z grupy I „Biedronki”. W tym szczególnym dniu przedszkolaków odwiedzili wyjątkowi goście - górnicy: pan Piotr Taranczewski i Mariusz Lewandowski. Dzieci wysłuchały historii związanej z tradycją „Barbórki” oraz zapoznały się z trudną i niebezpieczną pracą górnika. Na zakończenie maluchy miały okazję do rozmów z obecnymi gośćmi oraz podziękować za ciekawe i pouczające spotkanie.

Więcej
Hokus – pokus, czary – mary.w Przedszkolu nr 4 „Słoneczko”spełniają się dziecięce marzenia

Panie nauczycielki z grupy I ,,Biedronki'' zaprosiły dzieci i rodziców na „Andrzejki” do przedszkola. Biletem wstępu na spotkanie był uśmiech oraz 1 grosz. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom tradycji regionu, zapoznanie z magią oczekiwania na gwiazdkę, a także była to okazja do rodzinnego spotkania w przedszkolu.Dawniej andrzejkowe wróżby traktowano poważnie. W dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka. Jest to przede wszystkim wesoła, niezobowiązująca zabawa, gromadząca dzieci, a nawet dorosłych, która stanowi specjalną okazję do zorganizowania ostatniej imprezy przed oczekiwaniem na święta. Tak też było i w naszym przedszkolu. Dnia 28 listopada przedszkolna sala zmieniła się w magiczną komnatę. W sali przy blasku świec zapanował magiczny nastrój. Tajemniczości i uroku dodawali przepięknie poprzebierani goście. Na spotkanie bowiem zaproszono dzieci i rodziców z grupy I, dzięki czemu do przedszkola przybyły wróżki, koty, myszki, pająki i inne tajemnicze postacie. Również i panie z grupy zniknęły, a na ich miejscu pojawiły się wróżki. Spotkanie upłynęło pod znakiem zabaw i tańców . Dzieci miały okazję pomyśleć życzenie, by spełniły się marzenia. Nie zabrakło też lania wosku. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało ,,Certyfikat Małego Marzyciela''. Wszyscy przybyli goście wyszli z przedszkola zadowoleni i uśmiechnięci, zabierając do domu odrobinę magii.

Więcej
Obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w „Słoneczku”

„Aga, Ola i chrapiąca małpka Bruno” to przedstawienie, które odbyło się 04 grudnia 2017 roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dla przedszkolaków ze „Słoneczka”.
Tytułowi bohaterowie mieli na celu uświadomić widzom, że „zamiast zmieniać swoich przyjaciół trzeba nauczyć się akceptować ich słabości”. Scenografia przedstawienia była skromna, ale aktorzy doskonale wczuli się w swoje role. Muzyka tworzyła idealne tło wydarzeń dziejących się na scenie. Podczas spektaklu dzieci aktywnie włączyły się do proponowanych zabaw.
Zespół terapeutów w bardzo obrazowy sposób przedstawił istotę potrzeby bycia wśród dzieci z trudnościami by móc zrozumieć i nauczyć się akceptować słabości innych

Więcej
„ Jesienne urodziny dyni”

24.XI. 2017r. dzieci 6-letnie z grupy Papużki zaprosiły na przedstawienie urodzinowe przedszkolaków, urodzonych w miesiącach: wrześniu, październiku i listopadzie. Czas przygotowań był długi, ciekawy i pracowity. Dzieci uczestniczyły
w warsztatach kulinarnych ,gdzie mogły obserwować proces powstawania ciasta oraz własnoręcznie przyozdobić tort urodzinowy w kształcie dyni, królowej odchodzącej jesieni.
W prezencie urodzinowym ,Papużki odegrały ciekawe role w przedstawieniu teatralnym pt.: Jesienne urodziny dyni.
Na tę okoliczność, tego samego dnia, do starszaków zaproszono gości – Rodziców, którzy mieli okazję podziwiać talenty recytatorskie, wokalne oraz językowe swoich pociech, rozwijane pod kierunkiem wychowawczyń grupy VI oraz nauczyciela języka angielskiego. Na zakończenie uroczystości odbyła się degustacja tortu.

Więcej
W „Słoneczku” świętowano Narodowe Święto Niepodległości.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu nr 4 "Słoneczko" z Oddziałami Integracyjnymi w Inowrocławiu odbył się uroczysty apel, podczas którego swoje talenty mogły zaprezentować dzieci 5-letnie z grupy VIII "Myszek".
W tym wyjątkowym dniu przedszkolaków odwiedzili niezwykli goście – żołnierze
z jednostek wojskowych w Inowrocławiu; sierżant Piotr Bieńko z Jednostki Wojskowej Nr 1523, plutonowy Angelika Krzywdzińska i plutonowy Zuzanna Janiszewska z 56 Bazy Lotniczej w Latkowie. Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości był dla przedszkolaków doskonałą okazją nawiązującą do wartości symboli narodowych. Dzieci wysłuchały historii o polskiej drodze do wolności, recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Nie mogło także zabraknąć podniosłych chwil z chóralnym śpiewem polskiego hymnu, pieśni patriotycznych, czy „Katechizmu Polskiego Dziecka”.
Na zakończenie dzieci miały okazję do rozmów obecnymi gośćmi, którzy przekazali najmłodszym obywatelom wartości nadrzędne służące kształtowaniu postaw patriotycznych oraz szacunku do narodowych tradycji.

Więcej
„Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska”

25.10.2017 r. obchodzony był „Dzień Kundelka”. Jak co roku nasze przedszkole z tej okazji rozpoczęło akcję zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska. Cała akcja trwała ponad 4 tygodnie, a w jej trakcie udało nam się uzbierać ponad 80 kg karmy dla psów i kotów, ponad to dotarły do nas koce, poduszki, smycze i miski.
Finałem naszej przedszkolnej akcji była wycieczka do schroniska gdzie grupa dzieci 6–letnich z grupy „Misie” wręczyła karmę dla czworonożnych przyjaciół.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji i również w tym roku dzielnie wspierali nas w zbiórce, po to by zwierzęta ze schroniska mogły lepiej przetrwać zimę.

Więcej
Konkurs plastyczny „ Moje ulubione miejsce w Inowrocławiu”

Przedszkolne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości poprzedził, zorganizowany przez nauczycielki grupy X, konkurs plastyczny „ Moje ulubione miejsce w Inowrocławiu”, w którym udział wzięli przedszkolacy z inowrocławskich placówek przedszkolnych. Prace wykonane przez dzieci ukazały piękno Inowrocławia, jako jednego z polskich miast, w którym żyją i uczą się.

Więcej
Dzień Głośnego Czytania w grupie „Misiów”

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania dzieci 6-letnie z grupy X „Misie” miały okazję wysłuchać opowiadania Zofii Staneckiej pt: „O dawnej Polsce – W kraju Polan”. Akcja głośnego czytania została zorganizowana także w ramach realizacji w grupie programu własnego „Głośno czytać każdy może” rozwijającego zainteresowania czytelnicze u dzieci. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadały na pytania zawarte w książce, a na zakończenie zajęć otrzymały kolorowanki.

Więcej
Spotkania z czytaniem w grupie IX „ Kotki”

Jako pierwszy swoją ulubioną bajkę zaprezentował Mikołaj, a czytała ją oczywiście Jego mama - pani Anita Czarnecka.

Dzień Przedszkolaka-3

Tradycyjnie dzieci 5,6- letnie swoje święto obchodziły w Hali Widowiskowo-Sportowej. Maluchy świętowały razem ze stworami głodomorami: Głodomorem, Cytrynem i Rózią.
Zanim jednak mogły spotkać się ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi musiały wykonać pewne zadanie: pokonać mały tor przeszkód, a następnie na kręcącym się kole znaleźć kopertę z logo swojego przedszkola. To jeden z elementów gry miejskiej, na której rozwiązanie będą miały czas do października.
Natomiast maluchy 3,4-letnie odwiedziła „ starsza koleżanka” o imieniu Dysia ( w jej rolę wcieliła się p. Edyta) i zaprosiła je do wspólnych zabaw przy muzyce.

Więcej
Pasowanie na Przedszkolaka 2017

Dzień 25 października, 26 października i 8 listopada 2017 r. dla dzieci z grupy „Biedronek”, „ Pszczółek” i „ Zajączków” był jednym z najważniejszych dni w edukacji przedszkolnej. Właśnie w tych dniach odbywały się „Pasowania na Przedszkolaków”. Podczas uroczystości, w obecności rodziców i pani dyrektor, dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce i zabawy, których nauczyły się od września oraz złożyły ślubowanie bycia odważnym przedszkolakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom, plakietkę „Małego Przedszkolaka” i drobny upominek.

Więcej
Dzień bez samochodu-2

Dzień bez samochodu jest świętem, w którym cyklicznie uczestniczą dzieci z naszego przedszkola. W tym roku w ramach obchodów „Dnia bez samochodu” najstarsze grupy przedszkolaków miały okazję odwiedzić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Celem wycieczki było zwiedzanie zajezdni oraz taboru autobusowego, przejazd autobusem w myjni i zwiedzanie warsztatu. Dodatkowo dzieci miały okazję obejrzeć autobusy elektryczne i hybrydowe, a na pamiątkę otrzymały specjalnie na tę okazję przygotowane bilety autobusowe.

Więcej
Międzynarodowy Dzień Kropki

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie sprawiła, że dzień 15 września został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Kropki. Jest to święto: kreatywności, odwagi i zabawy.
W tym roku, w ramach inowrocławskich obchodów, dzieci tworzyły „Drzewa Talentów”. Najpierw dzieci tworzyły kolorowe obrazy kropek. Następnie zmieniały kropki w liście i tworzyły kolorowe drzewa. Galeria zdjęć zamieszczona jest na oficjalnej stronie obchodów Dnia Kropki w Inowrocławiu na stronie: https://www.facebook.com. Kropka nad Inowrocławiem – III edycja.
Dzieci z naszego Przedszkola również odkrywały swoje talenty w ramach Międzynarodowego Dnia Kropki. Całe przedszkole opanowała moda na kropki. Były zatem kropki na ubrankach, kropki na uśmiechniętych twarzach przedszkolaków, kropki na małych i dużych rączkach, kropki w salach oraz kropki na pracach dzieci. Przedszkolaki poznały opowieść o kropce i kolejny raz pokazała, że nasze przedszkole jest miejscem, w którym rosną kreatywne, utalentowane i chętne do zabawy dzieci.

Więcej